Listen, learn and love

Listen, learn and love

Audiotexty k poslechu, čtení, učení a procvičování
  • Jazyk: česky
  • Úrověň: B1
  • Média: poslech, text (i download), interaktivní cvičení

  • Poslechněte si článek a vypracujte si interaktivní cvičení.
  • Text a materiály k lekci najdete dole na stránce.
  • Vyhledávejte si slovní zásobu, dělejte si ručně poznámky a radujte se z efektivního učení.

Jak "český" je trdelník – audio
Jak "český" je trdelník – text
Ahoj, čau, dobrý den!

Vítejte v Česku. Já jsem Zdeněk a dnes ochutnáme jednu kalorickou bombu. Trdelník je tradiční sladké pečivo, které je populární nejen v Česku, ale v dalších zemích střední Evropy jako například v Rakousku, Německu nebo Lucembursku, kde se jmenuje Baumkuchen, resp. Baamkuch. V Maďarsku považují trdelník za národní symbol a říkají mu kürtős kalács – „koláč z komína“. Původně se trdelník objevil ve středověkém Sedmihradsku, které se dnes nachází na území Rumunska. Název „trdelník“ pochází z rumunského slova „trdă“ [t-r-d] nebo „trudel“, což znamená „kolík“ nebo „váleček“.

V českých regionech je trdelník znám už od 19. století. Vyrábí se z kynutého těsta, které je obvykle smícháno z mouky, vody, cukru a soli. Těsto se pak natočí na dřevěný nebo kovový válec o průměru 8 až 10 cm. Válec se točí a těsto se peče nad otevřeným ohněm, v žáru dřevěného uhlí nebo v troubě. Během pečení se trdelník často obaluje ve směsi cukru a skořice, což dává tomuto dezertu jeho charakteristickou sladkou a kořeněnou chuť.

Trdelník se dříve pekl jen pro slavnostní příležitosti. K rychlému růstu popularity došlo na počátku 21. století. V České republice se trdelníky často prodávají na trzích, jarmarcích, festivalech, na různých slavnostech nebo v turistických oblastech. Jsou oblíbeným dezertem pro turisty i místní obyvatele. Přestože trdelník pochází z jiného regionu Evropy, stal se v Česku oblíbeným dezertem nejen pro svou chutnost, ale i pro svůj zvláštní tvar.

V Praze se objevil nový trend s celosvětovým dosahem. Ochutnat můžeme trdelníky plněné kopcem zmrzliny, šlehačkou a jahodami, případně i oříškovou náplní. Plněný trdelník představuje pro Prahu podobný módní trend, jakým je například pro New York cronut, kombinace croissantu s koblihou. Časté označení „staročeský trdelník“ je ovšem mylné a je považováno pouhý marketingový trik.

Ahoj, čau a někde u stánku s trdelníkem brzy na shledanou!
Jak "český" je trdelník – cvičení
1. Které tvrzení je podle textu správné?
2. Které slovo se svým významem nehodí k ostatním?
3. Adjektivum nebo adverbium? Prosím rozhodněte.
4. Utvořte prosím nominativ plurálu.
patreon-kcz-logo-30 icons8-instagram-30 icons8-message-30