Listen, learn and love

Listen, learn and love

Audiotexty k poslechu, čtení, učení a procvičování
  • Jazyk: česky
  • Úrověň: A2
  • Média: poslech, text (i download), interaktivní cvičení

  • Poslechněte si článek a vypracujte si interaktivní cvičení.
  • Text a materiály k lekci najdete dole na stránce.
  • Vyhledávejte si slovní zásobu, dělejte si ručně poznámky a radujte se z efektivního učení.
Bydlení v Česku – audio
Bydlení v Česku – text
Ahoj, čau, dobrý den!

Vítejte v Česku, kde lidé bydlí různě. Většina lidí má buď svůj dům nebo byt, nebo si ho pronajímá. Vlastní bydlení mají více než dvě třetiny obyvatel. Trend ukazuje, že je víc a víc nájemního bydlení. To může být kvůli větší flexibilitě mladší generace a také kvůli zvyšování cen nemovitostí.

Někdo má rodinný dům s vlastní zahradou a někdo žije ve městě v bytě. Více než dva miliony domů, tedy naprostá většina všech domů v Česku, jsou rodinné domy – tedy vilky nebo řadové domy, zvané „řadovky“. Kolem měst a kolem vesnic blízko měst rostou také čtvrti rodinných domů, které se v urbanismu nazývají „sídelní kaše“. Hodně lidí si dnes staví pasivní nebo energeticky úsporné domy. Bytových domů je asi desetkrát méně než rodinných domů, ale většina bytů se nachází právě v nich, protože rodinné domy mívají pouze jeden byt.

Typický pro české bydlení je tedy rodinný dům. Jiným symbolem jsou ale i panelové domy na okrajích měst, zvané „paneláky“, které byly postaveny v letech 1960 až 1990. V této době bylo třeba rychle řešit nouzi v bydlení. Panelové domy umožnily efektivní výstavbu v krátkém čase a jsou symbolem této éry. Kvůli změnám infrastruktury a urbanistickým problémům byla panelová sídliště nedávno revitalizována.

Dostupnost bydlení závisí na mnoha faktorech. Ve větších městech, jako jsou Praha, Brno nebo Plzeň je málo bytů a jejich cena je velkým problémem. Rostou i ceny nájmů.

Celkově řečeno, to, jak lidé v Česku bydlí, závisí na tom, co si mohou dovolit a co potřebují. Mají možnost žít ve velkých domech nebo menších bytech, ve městech nebo na venkově, podle svého výběru a ekonomické situace.

Ahoj, čau a brzy zase na shledanou!
Bydlení v Česku – cvičení
1. Jsou tato tvrzení podle textu správná?
2. Které slovo se nehodí mezi ostatní?
3. Doplňte prosím modální slovesa moct, muset a chtít ve správném tvaru.
4. Genitiv nebo akuzativ? Prosím vyberte.
patreon-kcz-logo-30 icons8-instagram-30 icons8-message-30