Listen, learn and love

Listen, learn and love

Audiotexty k poslechu, čtení, učení a procvičování
  • Jazyk: česky
  • Úrověň: B1
  • Média: poslech, text (i download), interaktivní cvičení

  • Poslechněte si článek a vypracujte si interaktivní cvičení.
  • Text a materiály k lekci najdete dole na stránce.
  • Vyhledávejte si slovní zásobu, dělejte si ručně poznámky a radujte se z efektivního učení.

Moravská a česká vína – audio
Moravská a česká vína – text
Ahoj, čau, dobrý den!

Všichni víme, že Češi rádi pijí pivo. Ale co víno? Možná někoho překvapí, že se v českých zemích pěstuje kvalitní víno, a to s bohatou historií.

Česká a moravská vína mají dlouhou tradici, i když historické události ji několikrát přerušily. Ale od konce 20. století zažívá české víno novou éru a jeho kvalita stále stoupá. Region jižní a východní Moravy, který je známý svými vinohrady, má několik vinařských oblastí. Pěstují se zde tradiční odrůdy jako Veltlín, Ryzlink vlašský, Müller-Thurgau nebo Svatovavřinecké, ale také původní nové odrůdy jako Pálava, Cabernet Moravia a další. A nezapomeňme na vinařské oblasti u Mělníka ve středních nebo i v severních Čechách, které také nabízejí skvělá vína.

Vinařské tradice jsou důležitou součástí české kultury. Vinařské festivaly jsou populární nejen mezi místními, ale i mezi turisty. Mnoho vinných sklepů a vinic je otevřených pro veřejnost, takže si můžete víno vychutnat přímo na místě a objevovat krásy vinařského kraje.

Mezi vinohrady vede i řada vinných stezek, které jsou ideální pro ty, kteří chtějí více poznat o českých a moravských vínech. Slavnou stezkou je třeba Mikulovská vinná stezka, která nás provede krásným regionem a umožní ochutnat místní speciality.

Víno je nedílnou součástí české kuchyně. Často se podává k tradičním pokrmům, jako je vepřo-knedlo-zelo, hovězí svíčková nebo ryby. Celkově vzato, moravská a česká vína tvoří zajímavý a chutný aspekt české kultury. A pokud se ocitnete v České republice, rozhodně byste neměli minout příležitost ochutnat některá z těchto skvělých vín.

Ahoj, čau a někde u sklenky na shledanou!
Moravská a česká vína – cvičení
1. Která tvrzení jsou správná?
2. Které slovo se nehodí?
3. Vyberte prosím správnou předložku.
4. Adverbium nebo adjektivum?
5. Jak se stupňují tato adverbia? Doplňte prosím komparativ a superlativ.
patreon-kcz-logo-30 icons8-instagram-30 icons8-message-30