Listen, learn and love

Listen, learn and love

Audiotexty k poslechu, čtení, učení a procvičování
  • Jazyk: česky
  • Úrověň: A2
  • Média: poslech, text (i download), interaktivní cvičení

  • Poslechněte si článek a vypracujte si interaktivní cvičení.
  • Text a materiály k lekci najdete dole na stránce.
  • Vyhledávejte si slovní zásobu, dělejte si ručně poznámky a radujte se z efektivního učení.
Na české návštěvě – audio
Na české návštěvě – text
Ahoj, čau, dobrý den!

Češi a Češky k sobě rádi zvou hosty a ještě raději na návštěvy chodí. Návštěvy jsou součástí každodenního života a všichni se při nich dobře baví.

Hostitel zajistí dostatek jídla a pití, aby hosté nebyli hladoví nebo žízniví. V české kuchyni se často připravují domácí pokrmy, saláty a dezerty. Hostitelé také připravují různé občerstvení, jako jsou uzeniny, sýry, tousty, pomazánky a další lahůdky.

Je obvyklé, že host přináší dárek pro hostitele. Oblíbené dárky mohou být víno, květiny, čokoláda, alkoholické nápoje nebo další drobnosti, o kterých si myslíte, že hostitel ocení. Někdy hosté také přinášejí dezert nebo nějakou specialitu, kterou připravili sami.

Jídlo a pití hraje během českých návštěv důležitou roli. Obvykle začínáme s malým občerstvením, jako jsou chipsy, oříšky nebo zákusky. Poté hostitelé přinášejí hlavní jídlo, které se často skládá z několika chodů. Mezi oblíbená česká jídla patří guláš, svíčková na smetaně nebo různé druhy grilovaného masa s omáčkou. Po hlavním jídle se často podávají dezerty jako jsou štrúdly, zákusky nebo ovocné koláče.

Na návštěvě se pije káva, džus, pivo, víno a další alkoholické nápoje, které jsou často domácí výroby jako např. slivovice.

Češi si myslí, že všemu hodně rozumí. Hostitelé a hosté si mohou vyměňovat tipy na zajímavé filmy, koncerty nebo výstavy. Také sport je důležitou součástí českého života. Diskutuje se o nejnovějších sportovních událostech, oblíbených týmech a hráčích. Hokej, fotbal nebo tenis jsou populárními sporty, o kterých se na návštěvách zasvěceně mluví.

Češi rádi a často cestují a objevují nová místa. Debaty o cestování jsou běžné, hosté a hostitelé si mohou vyměňovat zážitky z různých destinací, dělit se o tipy na dobré hotely, restaurace a zajímavá místa, která stojí za návštěvu, nebo si ukazovat fotky a videa z cest.

Češi mají zájem o dění ve své zemi i ve světě, a tak se mohou bavit o politice, novinkách ve společnosti nebo o světových událostech. Také se hodně vtipkuje.

Česká návštěva často trvá do půlnoci někdy i déle.

Ahoj, čau a někdy na návštěvě na shledanou!
Na české návštěvě – cvičení
1. Co dělá hostitel a co host? Prosím přiřaďte.
2. Jedna možnost není správná. Která?
3. Vyberte konec věty. (Více odpovědí je možných)
4. Doplňte prosím správné adjektivum.
5. Doplňte prosím správně zvratné pasívum ve třetí osobě.
patreon-kcz-logo-30 icons8-instagram-30 icons8-message-30