Listen, learn and love

Listen, learn and love

Audiotexty k poslechu, čtení, učení a procvičování
  • Jazyk: česky
  • Úrověň: A2
  • Média: poslech, text (i download), interaktivní cvičení

  • Poslechněte si článek a vypracujte si interaktivní cvičení.
  • Text a materiály k lekci najdete dole na stránce.
  • Vyhledávejte si slovní zásobu, dělejte si ručně poznámky a radujte se z efektivního učení.
Česká pěší turistika – audio
Česká pěší turistika – text
Ahoj, čau, dobrý den!

Vítejte v Česku. Pěší turistika je oblíbená a rozšířená. Důvodem je nádherná česká příroda, pro kterou jsou typická pohoří, lesy, rybníky, údolí řek a malebný venkov. Toto krásné prostředí láká turisty k procházkám, túrám a objevování. Česká republika má kvalitní turistickou infrastrukturu, která zahrnuje dobře značené a udržované turistické trasy a stezky. Ty umožňují snadný a bezpečný přístup k přírodním zajímavostem a historickým památkám.

Klub českých turistů (KČT) byl založen již v roce 1888 a jeho typické značení turistických tras převzalo mnoho zemí po celém světě. Turistické trasy jsou značeny různými barvami, což odlišuje jednotlivé trasy a varianty. Červená barva označuje hlavní trasy, modrá dodatečné trasy, zelená okružní trasy a žlutá lokální trasy. Značky a šipky jsou umístěny na stromech nebo sloupech podél tras. Informační tabule na začátku a konci tras a na důležitých křižovatkách podávají další informace o okolí a zajímavostech, které lze na trase najít. Dnes jsou v české přírodě značeny i trasy pro běžecké lyžování a cykloturistiku.

Pěší turistiku podporuje také projekt Via Czechia. Spojuje nejdelší dálkové turistické trasy v Česku – z nejzápadnějšího bodu na nejvýchodnější, z severu na jih a po historických hranicích. Via Czechia nabízí celkem 6 tras, které jsou vyznačeny samostatně pro pěší putování, cykloturistiku, přejezdy na lyžích a vodácké splouvání. Každá trasa se dělí na logické úseky s uzlovými body, kde je dostupná veřejná doprava, ubytování i restaurace a bistra. To všechno umožňuje turistům absolvovat trasu postupně po částech podle jejich časových možností, chuti a kondice.

Pěší turistika podle značení v české přírodě je skvělým způsobem, jak objevovat krásy České republiky pěšky, na kole nebo na lyžích a spojit se s přírodou i tradicemi této země.

Ahoj, čau a někde na vandru na shledanou!
Česká pěší turistika – cvičení
1. Jsou tato tvrzení podle textu správná?
2. Které slovo se nehodí mezi ostatní?
3. Použijte prosím slova ve správném tvaru ve větách.
4. Adverbium nebo adjektivum? Prosím vyberte.
patreon-kcz-logo-30 icons8-instagram-30 icons8-message-30