Listen, learn and love

Listen, learn and love

Audiotexty k poslechu, čtení, učení a procvičování
  • Jazyk: česky
  • Úrověň: B2
  • Média: poslech, text (i download), interaktivní cvičení

  • Poslechněte si článek a vypracujte si interaktivní cvičení.
  • Text a materiály k lekci najdete dole na stránce.
  • Vyhledávejte si slovní zásobu, dělejte si ručně poznámky a radujte se z efektivního učení.
Rocková hvězda T. G. Masaryk – audio
Rocková hvězda T. G. Masaryk – text
Ahoj, čau, dobrý den!

Vítejte v Česku. Já jsem Zdeněk a dnes oslavíme vznik Československa a jeho prvního prezidenta. Tomáš Garrigue Masaryk byl významný český a československý politik, filozof a sociolog. Narodil se 7. března 1850 a byl prvním prezidentem Československé republiky po jejím vzniku 28. října 1918. Masaryk hrál klíčovou roli v procesu vzniku nezávislého státu pro Čechy, Moravu a Slovensko po rozpadu Rakousko-Uherska po první světové válce. Byl zastáncem demokracie, lidských práv a sociální spravedlnosti. Jeho intelektuální dílo zahrnovalo témata jako filozofie, sociologie a psychologie. Zemřel v roce 1937, ale jeho odkaz na poli politiky, vědy a kultury trvá dodnes.

Je zajímavé, že americká rocková skupina Faith No More použila v roce 1997 na obal svého alba „Album of the Year“ obrázek prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, jak vyhlíží z okna vlaku. Chtěla tím vyjádřit určitý symbolismus. Podle basového kytaristy Billyho Goulda bylo toto rozhodnutí spojeno s obdobím, kdy kapela přemýšlela o svém budoucím osudu a rozpadala se.

Gould při svých cestách do střední Evropy, zejména do Prahy, narazil na staré časopisy z pohřbu Masaryka. Tento okamžik ho inspiroval k tomu, spojit téma Masaryka, který symbolizoval vznik svobodného Československa v roce 1918 i jeho zánik v roce 1938, se situací kapely, která také procházela těžkým obdobím a pomalu zanikala. Tímto spojením chtěli vyjádřit členové Faith No More melancholii a zároveň spojit lidi, což bylo patrné i na fotografiích z Masarykova pohřbu, které zařadili do bookletu svého alba. Oba okamžiky reprezentovaly ztrátu i transformaci. Faith No More se skutečně rozpadli, ale později se opět spojili a začali zase hrát. Jejich vztah k České republice i střední Evropě zůstal pozitivní a spojil je s tamními fanoušky, což dokazují jejich nedávné koncerty v této části světa.

Ahoj, čau a někde na koncertě Faith No More na shledanou!
Rocková hvězda T. G. Masaryk – cvičení
1. Jsou tato tvrzení podle textu správná nebo chybná?
2. Které slovo se významem nehodí mezi ostatní?
3. Doplňte prosím správný prefix podle významu slovesa.
4. Napište slovy prosím dané numerálie.
patreon-kcz-logo-30 icons8-instagram-30 icons8-message-30