Listen, learn and love

Listen, learn and love

Audiotexty k poslechu, čtení, učení a procvičování
  • Jazyk: česky
  • Úrověň: B2
  • Média: poslech, text (i download), interaktivní cvičení

  • Poslechněte si článek a vypracujte si interaktivní cvičení.
  • Text a materiály k lekci najdete dole na stránce.
  • Vyhledávejte si slovní zásobu, dělejte si ručně poznámky a radujte se z efektivního učení.
Nejčeštější pokrm – audio
Nejčeštější pokrm – text
Ahoj, čau, dobrý den!

Díky své geografické blízkosti a historickým vlivům má česká, bavorská a rakouská kuchyně mají mnoho společných prvků, ale také se liší v několika zásadních ohledech.
Všechny tři kuchyně mají společné základní suroviny jako maso (zejména vepřové a hovězí), brambory a mouku, ale mohou se lišit v přípravě a použití těchto surovin. Rakouská kuchyně je ovlivněna německou kuchyní, ale má také vlivy z východní Evropy a Uherska. Bavorská kuchyně je součástí německé kuchyně, ale má i regionální speciality jako jsou párky a knedlíky. V české kuchyni sledujeme vlivy z celé střední Evropy.

Česká kuchyně má tendenci být mírněji kořeněná než bavorská, která často obsahuje výraznější koření. Rakouská kuchyně může být také kořeněná, ale může se také zaměřovat na jemné a vyvážené chutě. Všechny tři kuchyně mají své vlastní tradiční pokrmy a slavnosti. Například v Rakousku jsou známé řízky a Sachertorte, v Bavorsku jsou to párky a bavorské knedlíky, a v České republice jsou to guláš, vánoční kapr a svíčková na smetaně. Celkově lze říci, že i když existují podobnosti mezi těmito kuchyněmi, každá má své unikátní rysy, které odrážejí kulturní a regionální rozdíly.

Odborníci říkají, že přes všechnu podobnost je jediný pokrm skutečně český a v okolních regionech jej nenalezneme ve stejné podobě. Svíčková na smetaně je tradiční české jídlo, které patří mezi nejoblíbenější pokrmy této kuchyně. Je to pokrm z hovězího masa, nejčastěji získaného ze svíčkové části. Maso se nejprve marinuje v kořenové směsi, která může obsahovat cibuli, kořenovou zeleninu, česnek, bobkový list a další koření. Poté je maso dušeno nebo vařeno v marinádě, čímž získá bohatou chuť.

Typická omáčka se připravuje z předem orestované cibule a kořenové zeleniny, které jsou podlity vývarem a vařeny do měkka. Poté se omáčka zahustí smetanou, která jí dodá charakteristickou krémovou konzistenci. Kromě toho může být omáčka dochucena brusinkami nebo plátkem citronu, což dodá jídlu jemnou kyselost. Svíčková na smetaně se tradičně podává s houskovým knedlíkem, brusinkami a nastrouhaným citronem.

Dobrou chuť, čau a brzy na shledanou!
Nejčeštější pokrm – cvičení
1. Která tvrzení jsou správná?
2. Které slovo se nehodí?
3. Vyberte prosím správné sloveso a dejte je do imperativu 2. osoby plurálu.
4. Tvořte adjektiva pomocí přípon -ský, -cký, -ový, -ný, -ěný v různých rodech.
patreon-kcz-logo-30 icons8-instagram-30 icons8-message-30